• Зулушев Курманкул Токторалыевич
    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурору
    Зулушев Курманкул Токторалыевич

    1970-жылы 12-февралда Ош облусуна караштуу Өзгөн районунун Комсомол айылында туулган.

    Билими:

    1998 — Кыргыз мамлекеттик университетин юрист адистиги боюнча бүтүргөн;

    Эмгек жолу:

    1987 — Ош облусунун Өзгөн районундагы "Ак-Жар" совхозунда жумушчу;

    1988-1990 — Советтик Армиянын катарында кызмат өтөгөн;

    1988-1999 — Ош технологиялык университетинде мугалим, декандын орун басары;

    2000 — Нарын районунун прокурорунун стажер-жардамчысы;

    2001 — Нарын райондук прокуратурасында тергөөчүнүн стажеру;

    2001-2005 — Нарын облусунун Кочкор районунун прокуратурасында тергөөчү жана Чүй облусунун Жайыл   районунда прокурордун жардамчысы;

    2005-2007 — Чүй облусунун Жайыл районундук прокуратурасында ага тергөөчү, Чүй облусунун                             прокуратурасынын бөлүмүнүн прокурору, Чүй облусундагы Сокулук районунун прокуратурасында тергөөчү, транспорттук прокуратурада прокурордун ага жардамчысы;

    2007-2013 — Чүй облусунда Сокулук райондук сотунун судьясы;

    2013 — Бишкек шаардык сотунун төрагасынын орун басары;

    2015-2020 — Жогорку Кеңештин VI чакырылышында "Республика — Ата-Журт" партиясынан депутат; 

    2020-жылдын октябрынан тарта Кыргыз Республикасынын Башкы прокурору.

  • Молдокматов Абай Молдокматович
    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун биринчи орун басары
    Молдокматов Абай Молдокматович

    Атайын класстык чен – юстициянын 1-класстагы кеңешчиси

    Туулган жылы: 19 -февраль 1976-жыл

    Туулган жери: Пржевальск шаары, Ысык-Көл облусу

    Улуту: кыргыз

    Жарандыгы: Кыргыз Республикасы

    Билими: жогорку 

                     -Кыргыз мамлекеттик улуттук университетин аяктаган

    Адистиги: укук таануу


    ЭМГЕК ЖОЛУ:




     

    1994 - 1999

       Кыргыз мамлекеттик улуттук университети

     

    студент

     

    10.05.2000 - 10.09.2001

     

     

     Кыргыз Республикасынын Жогорку Соту

     

    жазык иштери боюнча улук кеңешчиси

                 14.09.2001 - 19.09.2002

      Чүй облусунун прокуратурасы

     

    мыйзамдарынын аткарылышынын жана укуктук актыларынын мыйзамдуулугунун көзөмөлдөө бөлүмүнүн стажеру-улук прокурору

     

    19.09.2002 - 07.10.2002

    Чүй облусунун прокуратурасы

    мыйзамдарынын аткарылышынын жана укуктук актыларынын мыйзамдуулугунун көзөмөлдөө бөлүмүнүн улук прокурору

    08.10.2002 - 01.08.2005

    Чүй облусунун Аламүдүн районунун прокуратурасы

    улук-төргөөчү

    01.08.2005 - 05.08.2005

    Чүй облусунун прокуратурасы

    коррупция жана улуттук коопсуздука колсалуу жөнүндө кылмыштардын тергөөнүү көзөмөлдөө секторунун прокурору

    05.08.2005 - 02.03.2006

    Чүй облусунун прокуратурасы

    мыйзам актыларынын аткарылышын көзөмөлдөө бөлүмүнүн прокурору

    02.03.2006 - 28.02.2007

    Чүй облусунун Сокулук районунун прокуратурасы

    улук-төргөөчү

    01.03.2007 - 15.08.2007

    Чүй облусунун Сокулук районунун прокуратурасы

    төргөөчү

    15.08.2007 - 26.10.2007

    Чүй облусунун прокуратурасы

    өзгөчө иштер боюнча тергөөчү

     

    26.10.2007 - 01.11.2007

    Чүй облусунун Чүй районунун прокуратурасы

    райондун прокурорунун орун басарынын м.а.

    01.11.2007 - 19.04.2010

    Чүй облусунун Чүй районунун прокуратурасы

    райондун прокурорунун орун басары

    19.04.2010 - 30.12.2011

    Чүй облусунун Москва районунун прокуратурасы

    райондун прокурорунун орун басары

     30.12.2011 -  17.06.2013

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын коррупцияга каршы аракеттенүү башкармалыгы

    башкармалыктын прокурору

    17.06.2013 - 01.10.2013

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын коррупцияга каршы аракеттенүү жана мыйзамдардын аткарылышын көзөмөлдөө башкармалыгы

    коррупцияга каршы аракеттенүү бөлүмүнүн прокурору

    01.10.2013 -   1.01.2016

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын коррупцияга каршы аракеттенүү жана мыйзамдардын аткарылышын көзөмөлдөө башкармалыгы

    коррупцияга каршы аракеттенүү бөлүмүнүн улук прокурору

    11.01.2016 - 24.10.2016

    Чүй облусунун Жайыл районунун прокуратурасы

    райондун прокурору

    24.10.2016 - 16.12.2016

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары

    24.05.2017 - 24.11.2017

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун жардамчысы

    24.09.2019 - 27.09.2020

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    бөлүмдүн башчысы

    27.09.2019 - 11.11.2020

    Жазык-аткаруу тутумунун органдарында жана мекемелеринде мыйзамдардын сакталышын көзөмөлдөө прокуратурасы 

    прокурор

    11.11.2020 - азыркы убакытка чейин

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары

  • Мукашов Сагындык Болотбекович
    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары - Аскер прокурору
    Мукашов Сагындык Болотбекович

     Аскердик наамы – юстициянын полковниги

     Туулган жылы: 24-март 1973-жыл

     Туулган жери: Нарын шаары

     Улуту: кыргыз

     Жарандыгы: Кыргыз Республикасы

     Билими:  жогорку

                        Кыргыз мамлекеттик улуттук университетин аяктаган

     Адистиги: укук таануу


     ЭМГЕК ЖОЛУ:




    11.09.1995 - 25.01.1996

    Нарын районунун прокуратурасы

    прокурордун стажер-жардамчысы

    25.01.1996 - 29.07.1996

    Нарын облусунун прокуратурасы

    стажер-төргөөчү

    29.07.1996 - 15.02.1998

    Нарын облусунун прокуратурасы

    улук-төргөөчү

    15.02.1998 - 21.06.1999

    Нарын облусунун прокуратурасы

    төргөө бөлүмүнүн прокурору

    21.06.1999 - 27.09.1999

    Чуй облусунун прокуратурасы

    кылмыштарды иликтөөнү көзөмөлдөө бөлүмүнүн прокурору

    27.09.1999 - 04.09.2000

    Чуй облусунун прокуратурасы

    прокурор-криминалист

    04.09.2000 - 11.07.2005

    Бишкек шаарынын прокуратурасы

    өзгөчө манилүү иштер боюнча тергөөчү

    11.07.2005 - 07.10.2005

    Бишкек шаарынын Биринчи май районунун прокуратурасы

    прокурордун жардамчысы

    07.10.2005 - 22.01.2007

    Бишкек шаарынын Биринчи май районунун прокуратурасы

    улук тергөөчү

    22.01.2007 - 14.05.2008

    Бишкек шаарынын Биринчи май районунун прокуратурасы

    тергөөчү

    14.05.2008 - 23.06.2008

    Бишкек шаарынын Биринчи май районунун прокуратурасы

    прокурордун улук жардамчысы

    23.06.2008 - 17. 03.2010

    Кыргыз Республикасынын Аскер прокуратурасы

    өзгөчө манилүү иштер боюнча улук тергөөчү

    17.03.2010 - 28.07.2012

    Кыргыз Республикасынын Бишкек гарнизонунун аскер прокурору

    гарнизондун аскер прокурорунун орун басары

    28.07.2012 - 12.07.2017

    Кыргыз Республикасынын Жалал-Абад гарнизонунун аскер прокурору

    гарнизондун прокурору


    12.07.2017 - 23.11.2017

    Кыргыз Республикасынын Аскер прокуратурасы

    бөлүмдүн башчысы

    23.11.2017 - 30.05.2018

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    башкармалыктын башчысы

    31.05.2018 - 11.11.2020

    Кыргыз Республикасынын Аскер прокуратурасы

    Кыргыз Республикасынын Аскер прокурорунун орун басары


    11.11.2020 - азыркы убакытка чейин

    Кыргыз Республикасынын Аскер прокуратурасы

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары - Аскер прокурору



  • Адыл уулу Кубан
    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары
    Адыл уулу Кубан

    .

  • Токтакунов Кумарбек Кыдырбекович
    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары
    Токтакунов Кумарбек Кыдырбекович

    Атайын класстык чини – юстициянын 2-класстагы кеңешчиси

    Туулган жылы: 13.10.1981-ж.

    Туулган жериНарын облусу, Нарын шаары

    Улутукыргыз

    ЖарандыгыКыргыз Республикасы

    Билимижогорку2004-жылы Кыргыз мамлекеттик улуттук университетин аяктаган 

    Адистигиюриспруденция

    Билген тилдерикыргызчаорусча

    ЭМГЕК ЖОЛУ

    Жылдар аралыгы

    Мамлекеттик мекеменин, ведомствонун аталышы

    Кызмат орду

    12.02.2007-ж.-

    03.06.2008.

    Баткен облустук прокуратурасы

    Стажер-жардамчы,  прокурордун жардамчысы, сотторго прокурорлордун катышуусун камсыздоо бөлүмүнүн улук прокурору 

    03.06.2008-ж. -                 

    03.07.2012-ж.  

    Баткен облустук прокуратурасы

    Сотторго прокурорлордун катышуусун камсыздоо бөлүмүнүн башчысы

    24.11.2008-ж. – 03.07.2012-ж. 

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    Сотторго прокурорлордун катышуусун камсыздоо бөлүмүнүн прокурору

    22.04.2016-ж.-

    15.05.2018-ж.

    Баткен облусунун Кадамжай райондук прокуратурасы

    Райондун прокурору

    15.05.2018-ж. -11.08.2021-ж.


    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    Жазык жана жарандык сот өндүрүшү башкармалыгынын башчысы

    11.08.2021-ж. – у.к.ч

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы 

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары 






  • Ишеналиев Турусбек Кубатбекович
    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары
    Ишеналиев Турусбек Кубатбекович

    Атайын класстык чен – юстициянын 1-класстагы кеңешчиси

    Туулган жылы: 19-сентябрь 1976-жыл

    Туулган жери: Фрунзе шаары

    Улуту: кыргыз

    Билими: жогорку 

                    - Кыргыз мамлекеттик улуттук университетин аяктаган

    Адистиги: укук таануу

    ЭМГЕК ЖОЛУ




    1993 - 1995

    Кыргыз мамлекеттик улуттук университети

    студент

    1999 - 2000

    Бишкек шаарынын Ленин районунун ички иштер бөлүмү

    тергөө бөлүмүнүн тергөөчүсү

    2000 - 2004

    Бишкек шаарынын Ленин районунун ички иштер бөлүмү

    тергөө бөлүмүнүн башчысынын орун басары

    2004 - 2005

    Бишкек шаарынын Октябрь районунун ички иштер бөлүмү

    КККБнын ыйгарым укуктуу

    2005 - 2007

    Бишкек шаарынын Октябрь районунун ички иштер бөлүмү

    КККБнын улук ыкчам ыйгарым укуктуу

    08.06.2007 - 18.07.2007

    Чүй облусунун Кемин районунун прокуратурасы

    райондун прокурорунун жардамчысы

    18.07.2007 - 02.08.2007

    Чүй облусунун Кемин районунун прокуратурасы

    райондун прокурорунун улук жардамчысы

    02.08.2007 - 24.12.2007

    Чүй облусунун Токмок шаардык прокуратурасы

    тергөөчу

    24.12.2007 - 20.02.2009

    Чүй облусунун прокуратурасы

    кылмыштардын тергелишин көзөмөлдөө бөлүмүнүн прокурору

    20.02.2009 - 20.10.2010

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын коррупция менен күрөшүү боюнча мыйзамдардын аткарылышын көзөмөлдөө башкармалыгы

    башкармалыктын прокурору

    20.10.2010 - 03.05.2011

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын мыйзамдардын аткарылышын көзөмөлдөө жана коррупция менен күрөшүү башкармалыгы

    коррупцияга каршы аракеттенүү башкармалыктын улук прокурору

    03.05.2011 - 17.06.2013

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын коррупцияга каршы аракеттенүү башкармалыгы

    башкармалыктын прокурору

    17.06.2013 - 23.05.2014

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын коррупцияга каршы аракеттенүү  жана мыйзамдардын аткарылышын көзөмөлдөө башкармалыгы

    башкармалыктын улук прокурору

    23.05.2014 - 21.05.2018

    Чуй облусунун Токмок шаарынын прокуратурсы

    прокурор

    11.06.2018 - 11.11.2020

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасынын өздүк коопсуздук жана кызматтык териштирүү бөлүмү

    бөлүмдун башчысы

    11.11.2020 - азыркы убакытка чейин

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

    Кыргыз Республикасынын Башкы прокурорунун орун басары

Кыргыз Республикасынын Башкы прокуратурасы

Дареги

720040 Кыргыз Республикасы, Бишкек шаары, А.Токтоналиев көчөсү 139

Email
statement@prokuror.kg
Телефон

+996 (312) 54-28-18